Згідно європейських засад судочинства правосуддя вважається здійсненим лише тоді, коли рішення суду практично виконане. Тому для досягнення цілей правосуддя важливо, щоб всі рішення суду виконувалися належним чином.
Звернення до виконання судових рішень покладається на суд. Вироки,рішення, ухвали та постанови суду передаються на виконання після того, як вони набрали законної сили, крім випадків негайного їх виконання.
Усе листування щодо звернення до виконання вироків, рішень, ухвал і постанов покладається на апарат суду.
До провадження Ватутінського міського суду Черкаської області в 2015 році надійшло 70 кримінальних проваджень, 1 провадження залишилося нерозглянуте на початок звітного періоду відносно 75 осіб, з яких розглянуто 60 проваджень, з постановленням вироку – 49, з них із затвердженням угоди про примирення – 6, визнання винуватості – 4, повернуто прокурору – 4, із закриттям провадження - 4, направлено для визначення підсудності – 1, із застосуванням примусових заходів медичного характеру – 2.
По вказаних кримінальних провадженнях засуджено 51 особу, відносно 4 осіб провадження було закрито, відносно 2 осіб застосовано примусові заходи медичного характеру, відносно 5 осіб повернуто прокурору та відносно 1 особи направлено для визначення підсудності.
Виконання винесених судом вироків, які вступили в законну силу, здійснюється канцелярією суду в особі старшого секретаря суду Світайло Л.М. відповідно до її функціональних обов’язків.
В ході проведення даного аналізу було виявлено, що виконання вироків суду канцелярією здійснюється в основному відповідно до Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді.
Копії вироків суду направлялися у відповідні установи, а саме: прокуратуру, військкомат, кримінально - виконавчу інспекцію своєчасно, відразу після вступу їх в законну силу.
Щодо виконання вироків в частині знищення речових доказів, то варто зазначити, що копії вироків для знищення речових доказів, як правило, надсилалися в органи поліції своєчасно, однак у справах відсутні документи про виконання вироків в частині знищення речових доказів, а саме: відсутні акти про знищення речових доказів (здебільшого наркотичних засобів) та передачі речових доказів потерпілим.
Щодо осіб, які засуджені до позбавлення волі з іспитовим строком, після вступу вироку в законну силу на наступний день надсилається розпорядження до РП КВІ про виконання вироку, що набрав законної сили і в справах маються повідомлення про взяття даного вироку на виконання.
Щодо осіб, які засуджені до громадських робіт, після вступу вироку в законну силу, на наступний день надсилається розпорядження до РП КВІ про виконання вироку, що набрав законної сили і в справах маються повідомлення про зняття особи з обліку у зв’язку з відбуванням покарання.
Крім того, варто зауважити, що хоч копії вироків та розпорядження про виконання вироків надсилалися в кримінально-виконавчу інспекцію вчасно, однак по окремих справах відсутні повідомлення про відбування особами покарання.
Щодо осіб, які засуджені до позбавлення чи обмеження волі, вирок суду надсилається до Звенигородського відділу поліції в Черкаській області для приєднання до особової справи засудженого, а до місця перебування надсилається довідка про вступ вироку в законну силу. В справах маються довідки про місце відбування покарання засуджених.
Якщо особі призначено покарання (основне чи додаткове) у вигляді сплати штрафу, засудженому надсилається лист з роз'ясненням обов'язку сплатити штраф у місячний строк після набрання вироком законної сили, про що повідомити суд шляхом представлення документа про сплату штрафу. Якщо в установлений строк штраф не сплачено, протягом трьох діб з дня закінчення строку для добровільної сплати штрафу оформляється та надсилається до органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням майна засудженого виконавчий лист про примусове стягнення штрафу.Повернутий до суду виконавчий лист з постановою про неможливість виконання (стягнення штрафу) повторно звертається судом до виконання з роз'ясненням засудженому щодо зняття судимості.
По кримінальним провадженнях, розглянутих судом у 2015році виписувалися виконавчі листи, які направлялися до відділу ДВС на виконання та видавалися стягувачам за їх заявами, про що робився відповідний запис в журналі обліку документів, переданих на виконання та у відповідній статистичній картці.
Зазначені виконавчі листи було виписано своєчасно, відразу після подання заяви потерпілими по справі про виписку відповідного виконавчого листа.
Однак, слід зазначити, що мають місце випадки, коли виконавчі листи взагалі не виписувались внаслідок відсутності заяв стягувачів про примусове виконання вироку в частині стягнення майнової шкоди.
Вказане трапляється, як правило, внаслідок юридичної необізнаності громадян щодо необхідності подачі в суд заяви про примусове виконання вироку в частині стягнення завданої шкоди. Подібна затримка із виконанням вироку може в подальшому призвести до складнощів його виконання.
Щодо виконання вищезазначених виданих судом виконавчих документів, то варто зазначити, що жодних відомостей про виконання їх до суду з виконавчої служби не надходило, що може свідчити і про те, що стягувачем не було звернуто зазначений виконавчий лист у відповідну виконавчу службу на примусове виконання.
Що ж до звернення до виконання вироків в частині стягнення судових витрат загалом за проведення по справах експертиз, то судом відразу ж після вступу вироку в законну силу виписуються на направляються на виконання виконавчі листи. Як правило, судом своєчасно виписувались та звертались до виконання виконавчі листи про стягнення з засуджених вказаних судових витрат.
Обговорити даний аналіз на нараді працівників суду.
Помічник голови суду С.О. Горбатко