flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Життя справи в суду

 

ЖИТТЯ  СПРАВИ  В  СУДІ

      Доброго дня, мене звати Горбатко Світлана Олексіївна, помічник голови та прес-секретар Ватутінського міського суду Черкаської області.

     Якщо порушено Ваші права і Ви вирішили звернутися до суду, але не знаєте як це зробити, з чого потрібно починати, до кого звертатися за допомогою, як проходить судове засідання, як треба звертатися до судді та як отримати судове рішення, тощо… На ці всі питання Ви отримаєте відповідь разом зі мною.

     Для того щоб подати позовну заяву до суду Вам необхідно звернутися за юридичною допомогою до адвоката чи юриста. Наприклад: Ви подаєте позовну заяву про визнання особи втратившою право на користування житловим приміщенням. Відповідач зареєстрований та проживає на території м.Ватутіне Черкаської області, а тому Ви повинні звертатися до Ватутінського міського суду Черкаської області, це загальне правило підсудності (ст.109 ЦПК України).

     З позовною заявою, додатками до нею та квитанцією про сплату судового збору Ви прямуєте до приміщення суду, де Вас зустрічає судовий розпорядник, якому Ви пред’являєте паспорт та повідомляєте з якою ціл’ю завітали до суду.

     Прийом позовних заяв здійснює консультант суду, перевіряє їх, відбирає заявку на отримання смс-повідомленнята та передає їх до канцелярії суду на реєстрацію. Після чого старший секретар суду здійснює реєстрацію справи в системі Д-3 та заповнює обліково-статистичну карту на цивільну справу куди заноситься детальна інформація про суть справи, учасники судового процесу, їх адреси, тощо, після чого відбувається автоматичний розподіл справи, при якому визначається суддя та вся ця інформація зявляється в програмі судді, якому передана справа, його помічника та секретаря, в справі програмою присвоюється унікальний номер справи, інші судді не можуть бачити які справи знаходяться в провадженні один одного.

      Після реєстрації судової справи її по реєстру передачі справ та матеріалів отримує суддя.

       Отримавши судову справу та перевіривши її правильність обов’язково робиться запит в довідкове бюро для виконання вимог процесуального законодавства (ст.122 ЦПК України). І лише після отримання довідки провадження по справі може бути відкрито.

       Відкриття провадження у справі полягає у винесенні суддею ухвали про відкриття провадження у справі, якою справа призначається до попереднього розгляду (ст.122 ЦПК України). Копія вказаної ухвали разом із копією позовної заяви та додатками до неї надсилаються відповідачу рекомендованим листом з повідомленням. Позивачу надсилається лише копія ухвали. Під час попереднього судового засідання справа призначається до судового розгляду, про що виноситься відповідна ухвала про призначення справи до судового розгляду (ст.156 ЦПК України).

      В день та час розгляду справи судовий розпорядник перевіряє явку учасників судового процесу, перевіряє їх документи та проводить їх до зали судового засідання, про що доповідає секретарю судового засідання.

      В судовому засіданні можуть бути присутні громадяни, які хочуть спостерігати процес здійснення правосуддя.

        Секретар судового засідання повідомляє учасників процесу як потрібно поводити себе в залі судового засідання, до судді звертатися «Ваша честь» та просить вимкнути телефони. Після чого проходить судове засідання, яке розпочинається з того, що суд входить до залу засідань (секретар в цей час  промовляє «Встати, суд іде!». Оголошується справа, як розглядається, як правило називаються лише сторони. Секретар судового засідання доповідає хто з викликаних осіб зявився в судове засідання та хто не зявився, причини їх неявки. Далі судовий розгляд полягає у зясуванні обставин справи, зачитується позовна заява, заслуховуються пояснення сторін, ставляться запитання до учасників процесу, досліджуються матеріали справи та відбуваються судові дебати. Судовий розгляд закінчується виходом суду до нарадчої кімнати.

          Якщо відповідач не зявився в судове засідання, то слухання справи відкладається на інший день, якщо ж наступного разу відповідач знову не зявився в судове засідання, то справа розглядається на підставі наявних у справі доказів та виноситься заочне рішення по справі (ст.226 ЦПК України).

       Після закінчення розгляду справи суд проголошує рішення. У разі проголошення тільки вступної та резолютивної частини рішення, суд повідомляє осіб, які брали участь у справі, коли вони зможуть ознайомитися з повним рішенням суду (ст.218 ЦПК України). Судове рішення, що не набрало законної сили, вручається учасникам судового засідання та роз’яснюється, якщо винесено заочне рішення, то не пізніше як за три дні воно має бути направлено відповідачу, який має строк на апеляційне його оскарження з моменту отримання копії рішення.

        Помічник судді заносить до автоматизованої системи документообігу інформацію про розгляд справи. Старший секретар суду тримає справу на контролі поки рішення не набрало законної сили. Якщо апеляційну скаргу подано не було, рішення вступає в законну силу та сторони можуть отримати рішення, що набрало законної сили. Рішення звертається до виконання та справа передається до архіву суду.

     Якщо справа розглядалася судом апеляційної інстанції, вона також може бути витребувана судом касаційної інстанції, вразі подачі касаційної скарги.

       Все наступне своє життя справа проживає в архіві суду до моменту її знищення.

      Успіх чи провал будь-якої справи часто залежить від нас самих, від нашої спроможності переконливо доводити  свою позицію в суді. Суд сьогодні це можливості, багато можливостей. Не соромтеся ставити запитання і Ви отримаєте на них відповіді. Сьогодні спостерігаючи за будь-якою справою, що слухається українським судом, можна навіть не залишаючи стільця. Всі судові рішення, ухвали, зразки судових документів, дати судових засідань, прізвища суддів, все це є у вільному доступі.  Всі судові рішення та процесуальні документи розміщені на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень.

       Українське законодавство зробило судовий процес гласним і відкритим. Будь хто може бути присутнім в судовому засіданні, звісно якщо це не закритий судовий процес, немає жодних обмежень щодо журналістів.

       Словом все в Ваших руках і не забувайте, що суд це єдине місце, де відновлюються права людини. Бажаю Вам успіху.