Як відомо, звертаючись до суду з позовною заявою, особа відповідно до вимог процесуального законодавства повинна сплатити судовий збір, розмір якого встановлений Законом України «Про судовий збір», за винятком встановлених цим законом випадків, коли судовий збір не справляється, або наявна пільга щодо сплати судового збору. Документ, що підтверджує сплату судового збору, додається до позовної заяви.
За ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Проте трапляються випадки, коли особою помилково сплачено суму судового збору. Наприклад, судовий збір сплачено за реквізитами суду не за місцем розгляду справи, тобто не до того суду, до якого необхідно подати позовну заяву. Можливо після сплати судового збору відпала необхідність у зверненні до суду з позовною заявою тощо.
Як має вчинити особа в разі допущення такої помилки?
Питання щодо повернення сплаченої суми судового збору в разі неподання до суду заяви, скарги чи неотримання копій документів регулюється Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787 (далі – Порядок).
Виходячи з вказаного Порядку, необхідно звернутися до суду, реквізити якого зазначені у квитанції про сплату судового збору. При цьому слід надати:
- документ, який підтверджує особу платника,
- квитанцію про сплату судового збору,
- відомості щодо найменування та код за ЄДРПОУ платника податків – для юридичної особи,
- або реєстраційного номеру облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) – для фізичної особи (паспорт для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган Державної фіскальної служби України і мають відмітку у паспорті).
За результатами перевірки працівниками суду відомостей про те, чи звертався заявник до суду з позовною заявою, за якою мала відбутися оплата судового збору, та чи перебуває вона у провадженні цього суду, надається подання за формою затвердженою Порядком(zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1341-16 ).
Вказане подання необхідно надати до Управління Державної казначейської служби України у м. Ватутіне разом з заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Звертаємо увагу, що вказаний порядок стосується повернення помилково сплачених коштів судового збору у випадку, коли позовна заява платником до суду не подавалася.
В разі, якщо питання повернення помилково або надмірно сплаченого судового збору стосується позовної заяви, яка прийнята судом до провадження, воно вирішується судом за клопотанням особи, яка його сплатила, за результатами якого постановляється ухвала.
У разі постановлення ухвали про повернення судового збору, до органу Казначейства подається належним чином засвідчена її копія, разом з заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду).
Наостанок варто порадити громадянам, що для запобігання витрат власного часу та коштів, слід уважно перевіряти правильність сплати судового збору.
Інформацію підготувала прес-секретар суду
Світлана Горбатко