Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Ватутінським міським судом Черкаської області розглянуто цивільну справу та ухвалено рішення про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до рішення суду, заявник звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування своїх вимог посилалась на те, що 11.01.2018 в її сина на території м.Донецька, яка є тимчасово окупованою, народилась донька. З метою отримання свідоцтва про народження дитини - її онуки, заявник звернулась до Ватутінського міського відділу Ватутінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, однак отримала відмову, оскільки подане нею медичне свідоцтво про народження дитини не визнається дійсним на території України.
Державна реєстрація народження дитини на тимчасово окупованій території України може відбутися лиш на підставі рішення суду, а тому заявник змушена була звернутись до суду із даною заявою, де просила суд встановити факт народження дитини жіночої статі в м.Донецьк, допустивши негайне виконання рішення суду.
Заявник заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити вимоги, подавши відповідну заяву. Представник заінтересованої особи - Ватутінського міського відділу Ватутінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, згідно заяви, просила розгляд справи провести без їх присутності, не заперечувала проти заявлених вимог.
Син заявника проживає в м.Донецьку, де в обласному пологовому будинку її невістка народила дитину – дочку, а заявнику онучку. Відповідно до актового запису про народження, вчиненого Макіївським міським відділом запису актів цивільного стану Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької Народної республіки було видане свідоцтво про народження.
Син заявника разом із сім'єю має намір переїхати на постійне місце проживання до м.Ватутіне, Черкаської області, а тому їй необхідно отримати свідоцтво про народження онуки з метою державної реєстрації народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану.
Ватутінським міським відділом Ватутінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області було винесено відмову у проведенні державної реєстрації народження дитини жіночої статі, народженої в м.Донецьку, оскільки пред’явлене заявником свідоцтво про народження видане Макіївським міським відділом запису актів цивільного стану Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької Народної республіки на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. За таких обставин на теперішній час заявник не має можливості отримати свідоцтво про народження її онуки, відповідно не може реалізувати свої права та права дитини.
Відповідно до п. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Відповідно до п. 1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до п. 2 розділу ІІІ вищевказаних Правил, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою. Досліджені в судовому засіданні докази підтверджують факт народження дитини – дівчинки в м. Донецьк від сина заявника.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що заявник не має можливості надати для реєстрації народження дитини документи встановленого законодавством України зразка, з метою захисту прав та законних інтересів сина заявника та її онуки, суд вважав, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Рішення суду допущено до негайного виконання.
Рішення суду не набрало законної сили.
Рішення суду відправлено до Єдиного Державного Реєстру Судових Рішень.
За повідомленням прес-служби суду